Okunma

1666

Hipertiroidi erken boşalmaya neden oluyor!

İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Üroloji Anabilim Dalı ve Endokrinoloji Bilim Dalı’nda görev yapan hekimler İngiliz basınında geniş yankı bulan bir çalışmaya imza attı

Hipertiroidi erken boşalmaya neden oluyor!

DEÜ Üroloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Adil Esen ile İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı Endokrinoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Abdurrahman Çömlekçi'nin 'erken boşalma' sorunu yaşayan kişilerde sorunun nedenini belirlemeyi hedefleyen çalışması iki buçuk yıl önce başladı.

Araştırmaya hastanede takip edilen ve halk arasında 'zehirli guatr' olarak bilinen hipertiroidi tanısı konan 49 gönüllü erkek katıldı. Yapılan incelemede 49 erkeğin, sağlıklı erkeklere göre boşalma sürelerinin daha kısa ve erken boşalma problemlerinin daha fazla olduğu görüldü. İki buçuk yıl süresince yapılan araştırmalar sonucunda hastaların tedavilerinin ardından erken boşalma problemlerinin çözümlendiği saptandı.

Araştırmayı yürüten Prof. Dr. Adil Esen ve Doç. Dr. Abdurrahman Çömlekçi bu çalışma sonuçlarına göre; erken boşalma problemi yaşayanlarda hipertiroidi hastalığı varsa, uygun hipertiroidi tedavisi ile erken boşalma sorunu da çözülebilir dedi.

Hipertiroidi hastalarında erken boşalma üç kat fazla

Çalışma sonucuna göre hipertiroidi hastalarında erken boşalma probleminin daha sık görüldüğünün ortaya çıktığını belirten Prof. Dr. Esen, Erken boşalma sorunu yaşayan hipertiroidi hastalarının bu sorunlarının hipertiroidi tedavisi ile düzelebilme şansı var.

Buna ek olarak erken boşalma problemi olan erkeklerde eğer sıcak basması, yorgunluk, kalp çarpıntısı gibi hipertiroidi bulguları varsa, bu hastaların hipertiroidi yönünden değerlendirilip tedavi edilmesi mümkün olabilir dedi.

Cinsel problemler yaşanabiliyor

Halk arasında 'zehirli guatr' olarak bilinen hipertiroidi hastalığının vücutta metabolizmanın hızlanmasına yol açtığını belirten Doç. Dr. Çömlekçi, daha çok kadınlarda görülen bu rahatsızlıkta sıkıntı, halsizlik, yorgunluk gibi şikâyetler görülebiliyor.

Bununla birlikte hastaların doktorlarına söylemekten çekindikleri, hastalıkla bağlantısı olduğunu düşünemedikleri cinsel problemleri de olabiliyor. Bu konuda Prof. Dr. Adil Esen ile bir araştırma yapmaya karar verdik. Araştırma sonucunda, 'Erken boşalma ile birlikte kişinin hipertiroidi hastalığı varsa, hipertiroidi tedavisi ile erken boşalma sorunu çözülebilir' sonucuna vardık diye konuştu.  Yorumlar

 
Rastgele Konular
Son Eklenenler
Sevgi Pınarım

Serdar ortaç Serdar ortaçın hayatı

Şu anda cok uzaktasın,

http://www.sohbetsohbet.org

İçelin nesi meşhur, Mersin'in nesi meşhur

http://www.sohbetsohbet.org

http://www.sohbetsohbet.org

Bedava sohbet odaları

Sohbetci Sohbet | Sohbet'e Bağlan!

Sevmek ne demek ?

 

 
WebMaster : Ahmet Kadir Yalçın

Hosting : Şeker Shell Internet Hizmetleri

Copyright 2010 Her Hakkı Saklıdır. sohbetsohbet.org